Představme si situaci, že chcete prodat přes Facebook věc, kterou už nepotřebujete. Jasně, na Facebooku je hodně lidí, takže můžete mít hodně zájemců a celou věc vyřídit poměrně rychle. Ale i tohle má svá rizika, na které byste si měli dávat pozor, abyste naopak místo zisku peněz za prodanou věc nepřišli o peníze na účtu (nemluvě o tom, že podvodník Vám pak za věc nezaplatí).

Takže co se přesně na Facebooku děje? Jak to funguje?

Jde o to, že podvodník se na Váš inzerát na prodej věci ozve jak zájemce, napíše, že chce věc koupit. Vymyslí si ale „netradiční“ postup doručení a platby (a samozřejmě Vás zahrne argumenty, proč právě potřebuje doručit věc jím požadovaným způsobem a proč má platit, jak chce on). K tomu netradičnímu způsobu – podvodník Vám napíše, že to chce poslat přes kurýra (například DPD, Balíkovna, Zásilkovna apod.), tj. že kurýr převezme zboží a doručí mu ho. A k platbě Vám pošle formulář, kam máte zadat údaje – a zadat po Vás chce právě údaje z platební karty. A to je právě to největší riziko – poskytnout cizímu člověku svoje údaje a zejména údaje platební karty. Tyto údaje jsou podvodníci velmi rychle schopni využít a poté Vám z účtu vyberou peníze.

Podívejte se, jak vypadá komunikace s podvodníkem v praxi:

Na výše uvedené komunikaci si můžeme hezky ukázat, jak takového podvodníka včas odhalit, abyste nepřišli o peníze. Mohli jste si všimnout, že ve zprávách podvodníka je řada gramatických chyb (jistě i Češi dělají chyby v gramatice, každý, kdo udělá chybu, není nutně podvodník, nicméně řada vět pro Čecha i zvláštně zní – jako by byla přeložena překladačem – například žena komunikující v mužském rodě zní pro naše uši velmi nepřirozeně). Podvodníci také často užívají cizí jména. Jde často o velmi nové profily – často založené teprve nedávno v roce, kdy má k transakci dojít. Komunikace probíhá zpravidla tak, že se podvodník zeptá na dostupnost zboží. Pokud potvrdíte, že jste zboží ještě neprodali, napíše Vám, že si zboží vyzvednout osobně nemůže a že je třeba využít služeb kurýra – u toho často zmíní například Balíkovnu nebo Zásilkovnu a pošle proklik na fiktivní stránky, které se mohou tvářit jako stránky Balíkovny. Právě tyto stránky po Vás ale chtějí údaje.

A jak se chránit? Na prvním místě nejdůležitější rada – nezadávejte hlavně údaje své platební karty, nezadávejte žádné údaje na stránkách, které Vám tyto osoby pošlou. Na místě je také si profil trochu prověřit – podívat se na jméno, okruh přátel (je-li to možné), datum vytvoření profilu apod. Strojová lámaná čeština je také podezřelá.

A jak komunikovat, zjistíte-li, že jde o podvod a podvodník Vás stále zásobuje zprávami? Tvrdě si stůjte za tím, že peníze chcete předem a že žádné jimi zaslané stránky používat nebudete. Nepřistupujte na jejich hru. Je-li podvodník stále dotěrnější, nebojte se mu napsat, že víte, že jde o podvod. Po takovém oznámení zpravidla komunikace utichá.

Prodej věcí na Facebooku nebo na jiných sociálních sítích má nicméně určitě řadu výhod, například právě ve flexibilitě a rychlosti. To, že můžete narazit na podvodníky, jistě není důvod, proč tento druh prodeje zavrhnout zcela. Je ale na místě zvýšená obezřetnost, je vhodné vědět, co se může stát, abyste se nestali obětí podvodu a nepřišli o své peníze.

JUDr. Lucie Straková, advokátka & zapsaná mediátorka